Temassız Buton: Kinetic Touchless

Covid-19 süreci ile birlikte tasarımcılar da yeni şartlara en uygun tasarımları gerçekleştirmek için kolları sıvıyor. Bunun ile birlikte ilk geri bildirimi verenler arasında Stuck tasarım ekibi yer alıyor. Kullanıcıların herhangi bir butona artık sadece belirli el hareketleri ile temas olmadan aktif olmasını sağlayan tasarım ortaya koyuyor: Temassız Buton: Kinetic Touchless.

Temassız Buton Kinetic Touchless.
Temassız Buton Kinetic Touchless.

Özellikle Covid-19 sürecinin insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden biri de dokunma problemi. Bir yere dokunduğumuzda ellerimizi hızlıca hijyenik solüsyonlar ya da farklı yöntemler ile dezenfekte etmek büyük önem taşıyor. Bir de içerisinde bulunduğumuz alanlar kamusal alan niteliğine sahipse titizlik derecemiz birkaç kat daha artıyor.

Asansörler de ister herhangi bir kamusal alan isterse yaşadığınız apartman olsun gün içerisinde sayısını tahmin edemeyeceğimiz kadar etkileşime maruz kalıyor. Bu duruma gerek yerelde gerekse tüm dünyada geçici önlemler alınıyor olsa da yeterli düzeye ulaşamamış olması kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor.

Nasıl Çalışır?

Kullanıcı gideceği asansör içerisinde gideceği kat olan numarayı tespit eder. Ardından içsel olarak parmağını basmak üzere numaraya yaklaştırır. Belirli bir aşamaya geldiğinde sensörler parmağı algılayarak basma işlemini gerçekleştirir.

Burada kullanıcı her ne kadar tasarıma yabancı olsa da gerek butonun hareketi gerekse renk değişimi gerçekleşen eylemi anlamasına yardımcı olmaktadır.

Aşama 1: Kullanıcı gideceği katı belirler.
Aşama 1: Kullanıcı gideceği katı belirler.
Aşama 2 : Kullanıcı gideceği katın numarasına basmak üzere harekete geçer.
Aşama 2 : Kullanıcı gideceği katın numarasına basmak üzere harekete geçer.
Aşama 3 : Sensör yardımı ile kullanıcı hareketi algılanır ve temas olmadan eylem  aktif hale gelir.
Aşama 3 : Sensör yardımı ile kullanıcı hareketi algılanır ve temas olmadan eylem aktif hale gelir.
Aşama 4 : Kullanıcının parmağını uzaklaştırması ile buton eski seviyesine döner.
Aşama 4 : Kullanıcının parmağını uzaklaştırması ile buton eski seviyesine döner.
Mekanik Tasarımı : Temassız Buton Kinetic Touchless.
Mekanik Tasarımı : Temassız Buton

Editör Yorumu: Kamusal alanların yoğun kullanımı sebebiyle temassız tasarım kategorisinde yeni haberleri duyacağımız aşikar. Fakat unutulmaması gereken bir nokta var: Kullanıcıların bu tasarımlara vereceği geri bildirimler.

Kullanıcılar ortaya konmuş olan tasarımı basit ve hızlı şekilde algılayamıyorsa tasarım atıl kalma riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumdan kaçınmak için tasarım sonrası kullanıcılardan geri bildirim alarak yenileme (revizyon) çalışmalarına gitmek yararlı olacaktır.

Sizin için içerik önerimiz var:  WWF ile Doğa Duyarlılığı: Otobüs Tasarım

Editör Önerisi - Ütopik Dünya
Editör Önerisi – Ütopik Dünya

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara