Ekolojik Tuvalet

Belgesel Açıklama

Haiti’nin yoksul bölgelerinde kanalizasyon sisteminin olmaması çevresel sorunlara yol açıyor. İnsan atıkları suya karıştığında, aşırı miktarda yosun oluşumuna neden oluyor. Zamanla göllerdeki ve nehirlerdeki canlılar ölüyor. Tuvaletlerin olmaması sadece doğal hayatı etkilemekle kalmıyor, bebeklerin ve küçük çocukların ölümcül hastalıklara yakalanmasına da sebep oluyor. Bu durumla mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu, kanalizasyonun olmadığı yerlerde çözümü umumi eko-tuvaletlerde bulmuş. Yeniden Yeryüzü ekibi, eko tuvaletlerin çevreye katkılarını gözlemlemek üzere Haiti’de.

KAYNAK: Al Jazeera Turk

BELGESELDEN NOT

Patojen, hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde. Bu terim çoğunlukla çok hücreli organizmaların işleyişini ve hücre bütünlüğünü bozan yapılar için kullanılır; ancak bunun yanında, tek hücrelileri etkileyen patojenler de vardır.

Kolera, yoksulluk içinde yaşayan kalabalık gruplarda, doğal afetlerden etkilenen topluluklarda ve savaş ortamlarında kolayca yayılıp ölümlere yol açan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Hastalığın bulaşma yollarının başında içme suyu ve kirli sularla yıkanmış besinler gelir. (1)

 

(1) Kaynak: medikalakademi.com.tr

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara