Kendi Geleceğini Yönetmek

Kendi Geleceğini Yönetmek

Neredeyse her saniyesi bir başka yenilik ile değişen dünya içerisinde çevreye adapte olmak oldukça zor. Bu zorluk modern insanın ne yazık ki içerisinden çıkması zor ruhsal çıkmazlara kapılmamıza dahi sebep olabiliyor. Fakat şunu da kabul etmek gerekir ki dünya her daim çeşitli yeniliklere gebe kalarak büyük değişimler geçirdi. Bu değişimlerin kimi salgın hastalıklar olabilirken kimi zaman ise sanayi devrimi gibi büyük teknolojik gelişmeleri de beraberinde getirdi.

Kendi Geleceğini Yönetmek
Kendi Geleceğini Yönetmek

Tüm bunlar yaşanırken yaşama gözlerini açmış olan insanlar üstesinden gelmenin bir şekilde yöntemini bulmuştur.

Peki bizler günümüze dönecek olursak bu gibi durumlarda neler yapmalıyız?

Öncelikle unutulmaması gereken bir şey bulunmaktadır: Değişim kaçınılmazdır! O halde durup karalar bağlamamızı gerektirecek bir durum yok gibi düşünebiliriz. Matbaanın topraklarımıza geliş hikayelerini eminim duymuşsunuzdur. Tüm diretmelere rağmen teknoloji kaçınılmaz olarak dünyayı etkisi altına almıştı. O halde günümüz gelişmeleri de kaçınılmaz olarak dünyayı etkisi altına alacak şeklinde bir varsayım ile düşünce dünyamıza devam edebiliriz.

O halde yeniliği özümsemek, etik sorgulamalarını yapmak ve bu sorgulamalar ışığında geleceğe adapte olmayı bilmek önemlidir.

Örneğin, yapay zekaya mesafeli bir duruş sergiliyor olabilirsiniz. Fakat gelecek geldi diyebiliriz. Her geçen gün bir başka yapay zeka aracıyla karşı karşıya kalıyoruz. Başımızı başka yöne çevirip bu gerçekliği reddetme seçeneğimiz elbette şu anlık bulunuyor. Fakat benim buradaki öznel düşüncem bunun yanlış olduğu yönünde.

Öncelikle yapay zekanın ne olduğu yönünde temel bir bilgi edinmek ile işe başlayabiliriz. Devamında biraz deneyimleyebilir ve işlerimizi nasıl kolaylaştırdığını inceleyebiliriz. Etik kaygılarımız için elimize bir kağıt kalem alarak karşılaştırma yoluna gidebiliriz.

Tüm bu aşamaları kendi düşüncelerinizle de şekillendirerek adapte edebilirsiniz.

Kendi Geleceğini Yönetmek
Kendi Geleceğini Yönetmek

Yapay zeka örneği üzerinden gidecek olursak, bir şekilde yaşamımıza girdi ve etkisi altına çoktan aldı bile. Birçok manuel işimizi otomatikleştiren bu teknolojik gelişmeler ne yazık ki bazı mesleklerin geçerliliğini yitirmesine sebep olacak. Fakat aynı zamanda şu anda bilmediğiniz birçok mesleğinde ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu sebep ile çağı kaçırmamak gerekmektedir.

Tam da bu sebep ile değişim kaçınılmazdır! Peki siz adapte olmaya hazır mısınız?

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara