Anı Yaşama(ma)k!

Çağımızın gerekliliklerinden biri şüphesiz teknolojinin sonu gelmeyen gelişimidir. Her dönemin bireyleri gibi günümüz bireyleri de bu duruma tereddütsüz adapte olmakla meşgul. Adapte olmayı gerçekleştiren bireyler, bir nevi büyülenmekte.

İnsanoğlu olgusu olan zaman, ilerlemekte iken çağından geri kalmak istemeyen birey, popülist olaylara hücum etmektedir. Hücum edenler durumu sorgulamamakta, karar mekanizmalarını devre dışı bırakmaktadır. Ne de olsa çağımız yapay zeka! –Robotlaşmanın hüküm sürdüğü evredeyiz.-

Durumu biraz daha somutlaştırmak adına örnekleme de fayda olacaktır. Yeni yerler keşfetme heyecanıyla yanıp tutuşan beyinler(!) tüm senenin çalışması karşılığında, kendi kısıtlamaları ile ortaya koydukları çağın alışveriş aracıyla gezintiye çıkarlar. Bu gezinti halinde öğrenecekleri şeyler o kadar çoktur ki bakış açıları genişleyecektir. Gezinti halinde sürekli çağın teknolojisi ile fotoğraf ve video kaydı oluştururlar. Hatta dayanamaz anlık olarak çeşitli mecralarda bu kayıtları yayınlarlar. Peki bu olayın amacı nedir?

İyi düşünce ile yorumlarsak, o an gezintide bulunamayan bireyleri bilgilendirmek. Fakat gezintide olan bireyin atladığı bir olgu vardır. Aynı anda iki şeyi gerçekleştirmek oldukça güçtür. Öğrenirken, öğretmek güçlü bir altyapıya ihtiyaç duyar. Buna sahip bireyler elbette bulunacaktır fakat bunun yüksek oranda olduğunu varsaymak, iyimserlik olacaktır. O, halde gezinti halindeki birey başkalarını doyurmaya çalışırken kendini es geçmektedir. Belki de kendini feda etmektir, anı yaşamamaktır.

Anı Yaşamak
Anı Yaşamak

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara