Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

New York’un Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne en son eklenen Richard Gilder Bilim, Eğitim ve Yenilik Merkezi, müzenin entegre fen eğitimi ve sergi misyonunu taşıyacak.

Doğada bulunan süreçlerle bilgilendirilen, Müzenin yeni Columbus Caddesi girişi olarak hizmet verecek olan Merkez Sergi Salonu, doğu-batı ekseninde sürekli ve akıcı bir mekansal deneyim yaratacak. Tasarım, ziyaretçileri, Müzenin birçok programını ortaya çıkaran açıklıklar ile bağ köprülerinin altından geçip, heykel duvarları boyunca geçmesini sağlayacak.

Bu merkezi alanda sıkışan niş alanları, Ralph Appelbaum Associates tarafından tasarlanan sergi modülleri ve heyecan verici yeni öğrenme alanlarını barındıracak ve aynı zamanda Müzenin kapsamlı bilimsel koleksiyonlarının daha iyi sergilenmesini sağlayacak. Halk, dünyamızı ve bilimin bugün nasıl yürüdüğünü daha iyi anlamak için bilim adamlarının kullandığı yenilikçi araçlarla etkileşime girebilecek.

On farklı bina arasında yaklaşık otuz bağlantı oluşturan Gilder Center, Müze koleksiyonundan milyonlarca örnek ve eser barındıran beş katlı Koleksiyonlar Çekirdeğini; 50 yıldan uzun bir süredir böceklere adanmış ilk Müze galerisi olan Insectarium; Mevcut mevsimsel kelebek konservatuarının alanını iki katına çıkartan yıl boyu devam eden bir sergi olan Butterfly Vivarium; ve Görünmez Dünyaların Sürükleyici Tiyatrosu, en ileri bilimsel teknolojileri sergiliyor.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Binanın mağaraları, köprüleri ve kemerli duvarları, sıvı özelliklerini gösteren endüstriyel bir beton uygulaması kullanılarak oluşturulacaktır. Başlangıçta altyapı uygulamaları için geliştirilen bu teknik, sertleştiğinde yapısal hale gelen malzeme derzleri veya ek yerleri olmadan kesintisiz bir iç mekan yaratıyor. Bu heyecan verici alanın içi, geleneksel kalıp atığı olmadan yer çekimine tabi, yapısal prensipleri gösterecektir.

“Bilimsel ve aynı zamanda insan olmanın çok büyük bir bölümü olan keşif arzusunu ortaya çıkarırken, ziyaretçi dolaşımını ve müze işlevselliğini büyük ölçüde geliştirmenin bir yolunu keşfettik. Uzaya girdikten sonra, yukarıdan ve gün ışığından doğal gün ışığı, daha derin bir anlayışa doğru bir yolculuğa çıkarken Merkez Sergi Salonu’ndaki hareketin içindeki çeşitli etkinliklere davet ediyor. Mimari tasarımı oluştururken müzenin misyonundan yola çıktık. ”

Jeanne Gang

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara