Rusya insansı robotu uzaya yollayacak

İnsansı Robot - Skybot F-850

Robotlar İnsan Bilincine Erişebilecek Mi?

Çağımızın en çok tartışılan konularından biri yapay zekanın hangi aşamaya geleceği. Düşünülen başlıca konu ise insansı robotlara yani insan bilincine erişmiş robotların ortaya çıkıp, çıkamayacağı. Bu araştırmaları birden fazla disiplin bir arada yürütüyor. Nörologlar, mühendisler, gazeteciler, filozoflar, tasarımcılar ve niceleri.. Rusya bu konuya farklı bir boyut kazandırıp, uzaya -elverdiği ölçü de- insansı bir robot yollayacak.

22 Ağustos 2019’da, Rusya, eski adıyla FEDOR olarak bilinen – Skybot F-850’yi uzaya gönderecek. İnsansı robot Uluslararası Uzay İstaysonu’na (ISS) uçacak.

Skybot F-850 tamamıyla insan fizyolojisi baz alınarak üretilmiş insansı bir robot. Robot “Avatar Modu” isimli bir moda sahip. Avatar Modu detayları tam verilmemek ile birlikte uzaktan kontrol edilebilen bir sistem.

İnsansı robotun bir diğer özelliği ise Avatar Modu ile mesafeye rağmen sizinle iletişim kurabilmesi. Robotun fırlatıldıktan sonra ilk yapması gerekenlerden biri yer çekimsiz alanda dengesini sağlaması.

Yetkililerden yapılan ilk açıklamaya göre İnsansı Robot Skybot F-850, çok girişken ve espri anlayışına sahip. Gelen soruları analiz yeteneği sayesinde cevap verebiliyor.

Rusya‘nın insansı robotu uzaya yollamasının ardından, biz insanlardan daha dayanıklı olacağı aşikar.

İnsansı Robot - Skybot F-850
İnsansı Robot – Skybot F-850

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara