Dünyada Neler Oluyor?

 

Tarih: 01.10.2018

 

 

 

  • 2018 Nobel Tıp Ödülü, kanser tedavisinde yepyeni bir yaklaşım geliştiren Amerikalı James P. Allison (üstte solda) ve Japon Tasuku Honjo (üstte sağda) arasında paylaştırıldı. İkili, bağışıklık sistemi üzerinde fren olarak işlev gören proteinleri işlevsiz bırakarak kanser tedavisinde önemli başarılar elde etti.

 

 

  • Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) işbirliği ile düzenlenen ‘Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi’ zirvesi başlıyor. Teknolojik gelişmelerin farklı endüstrilere olan etkisinin konuşulacağı zirve, sektörün önde gelen isimlerin katılımıyla gerçekleşecek.
  • Yakın zamana kadar robot eller için ayakkabı bağcıklarını bağlamak gibi basit bir eylem bile zor bir görevdi. Fakat yeni geliştirilen bir sistem robot ellerin hünerlerini büyük ölçüde geliştirdi. Birden fazla eklemini koordine etmek için bir robotu kodlamak kolay bir iş değil. Bu yüzden bilgisayar bilimcileri, bilgisayarların kendi becerilerini kendi başlarına geliştirdiği bir yapay zekâ (AI) alanı olan makine öğrenimine yöneldiler. Bu tür bir öğrenme süreci çok tekrar ve zaman gerektiriyor. Bu süreçte robotların donanımı yavaş ve yeterince dayanıklı olmayabiliyor. Bazı araştırmacılar ise bu tip öğrenme yerine, algoritmaları sanal robotlar kullanarak eğitiyorlar. Ancak gerçek dünya her zaman simülasyonlardan farklı.

  • Okyanuslarımızdaki milyonlarca plastiği ortadan kaldırmayı hedefleyen Danimarkalı şirket RanMarine Teknoloji, sudaki çöpleri toplayan bir robot geliştirdi. Waste Shark adını verdikleri robot, tek seferde 200 litre çöpü “yiyebiliyor”.Waste Shark, dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığı örnek alınarak modellendi. Tıpkı onun gibi, çok geniş bir ağzı var. Suyun üzerinde süzülerek avını takip ediyor, yediklerini de karnında tutuyor. Ama bu durumda, av küçük balıklar değil, plastik atıklar.

 

 

Kaynak: HerkeseBilimTeknoloji

 


 

Yazar Hakkında
Toplam 161 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara