Modern Mimarlığın 5 İkonik Yapısı

The Guggenheim Museum

Modern mimari, II. Dünya Savaşının yaşandığı dönemler de gerçekleşti. Yaşam koşullarında ani düşüş ile birlikte barınma ihtiyacında da düşüş yaşandı. Barınma ihtiyacını gidermek için eğitim alan mimarlık disiplini bu duruma çözüm üretmek için elde ki malzemeler ile sade tasarımlar ortaya koymaya başladı. Modern mimarlığın taraftarları bu yıllarda, şartlar gereği, iyice artmaya başladı. Modern mimarlığın yapıları arasında ikon haline gelenler de bulunuyor. Peki Modern Mimarlığın Dikkat Çeken Yapıları nelerdir?

  1. The Fallingwate House
  2. Glass House
  3. Villa Savoye
  4. The Guggenheim Museum
  5. Barcelona Pavilion

Modern Mimari Nedir?

Modern mimarlık, 20 yüzyılın başlarında, II. Dünya savaşının yaşandığı dönemde ortaya çıkmıştır. Ekol, mimarlık disiplini içerisinde ve diğer alanlarda kısa süre de kabul görmüştür. Modern Mimari anlayışında, biçimin yalınlaşıp, işlevselliğin ön plana çıkarılması hedeflendi.


1) The Fallingwate House

Kolonların kullanımıyla Japon mimarisinden esinlenmiştir. İdeal biçimde doğal manzaraya dahil edilen yapı, Kaufmann ailesine hafta sonu kaçamağı için tasarlandı. 2002 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

The Fallingwate House
The Fallingwate House

2) Glass House

Mimar Philip Johnson bu evi kendi için inşa etti. Yalın ve Şeffaflık temasıyla tasarlandı. Ayrıca, evi bölgenin en önemli noktalarından biri yapan ve Modern mimarlık dünyasında simge ve geometrik şekiller üzerinde deneysel çalışmalarda bulundu.

Glass House
Glass House

3) Villa Savoye

Yapı, Poissy‘de Savoyes ailesi için inşa edildi. Modern mimarinin en simge yapılarından biri haline gelmiştir. Le Corbusier, açık planlı, ızgara sistemi ile oluşturulmuş betonarme kolonların ve yatay pencerelerin hakim noktalar olduğu bir tasarım anlayışı ortaya koymuştur.

Villa Savoye
Villa Savoye

4) The Guggenheim Museum

Koni biçiminde tasarlanmış olarak müze içerisinde önemli bir sanat koleksiyonu barındırıyor. Spiral bir iç tasarım ile kesintisiz devam eden rampalar ana mekanı düzenliyor. Organik tasarım anlayışı benimseyen mimar, bütünlüğü amaçlamıştır.

The Guggenheim Museum
The Guggenheim Museum

5)Barcelona Pavilion

Bauhaus hareketinden etkilenen tasarım da saydam duvarlar hakim noktayı oluşturuyor. Mimar yapıda, kırmızı oniks, mermer ve Traverten malzemelerini tercih etti. Yapı için özel olarak Barselona Sandalyesi de tasarlandı.

Barcelona Pavilion
Barcelona Pavilion
Barselona Sandalyesi
Barselona Sandalyesi

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara