Bir Ted Konuşması!

New bionics let us run, climb and dance | Hugh Herr

Hugh Herr is building the next generation of bionic limbs, robotic prosthetics inspired by nature’s own designs. Herr lost both legs in a climbing accident 30 years ago; now, as the head of the MIT Media Lab’s Biomechatronics group, he shows his incredible technology in a talk that’s both technical and deeply personal — with the help of ballroom dancer Adrianne Haslet-Davis, who lost her left leg in the 2013 Boston Marathon bombing, and performs again for the first time on the TED stage. TEDTalks is a daily video podcast of the best talks and performances from the TED Conference, where the world’s leading thinkers and doers give the talk of their lives in 18 minutes (or less). Look for talks on Technology, Entertainment and Design — plus science, business, global issues, the arts and much more.

Hugh Herr yeni jenerasyon biyonik uzuvları, robotik protezleri insanın kendi doğasını ilham alarak tasarlıyor. Herr 30 yıl önce yaşadığı bir dağ tırmanışı kazasında iki bacağınıda kaybetmişti; bugün MIT medya biyomekatronik laboratuvarının başındaki kişi olarak ürettikleri teknoloji ile ayaklarının üzerinde konuşmasını yaparak başarılarını gösteriyor. Aynı zamanda Herr’e yardım etmek için 2013 Boston maratonundaki terör saldırısı esnasında sol bacağını kaybeden dansçı Adrianne Haslet-Davis’in de bu biyomekanik teknoloji ile Ted sahnesinde sergilediği performansı izliyoruz. Ted konuşmaları; en iyi konuşmaları ve performansları  tüm dünyadaki düşünürlere ve mucitlere ulaştırmak için konuşmacıların kendi hayatlarını ve yaptıklarını en fazla 18 dakika boyunca anlattıkları  günlük video yayınları yapmakta olan bir organizasyondur.

 

Kaynak: TED

Editör Notu: Videonun altında yer alan altyazı sekmesine tıklayarak “Türkçe” Altyazı ile izleyebilirsiniz. İyi Seyirler!

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara