Değişiyor mu Değiştiriliyor muyuz?

Değişiyor mu Değiştiriliyor mu?

Pandeminin hızlıca yaşamımıza girmesiyle birlikte sıklıkla duyduğumuz üzerimizdeki gizli oyunlar komploları kahvehane merkezinden çıkarak neredeyse televizyonların en çok konuşulan konularından biri haline geldi. Peki ya nedir bu gizli oyunlar? Bu kadar gizli ise neden her yerde konuşulur hale geliyor? Yoksa sırlar deşifre mi oldu?

Toplumların olaylara açıklama getirmek için kimi zaman mantık çerçevesinde kimi zamanda mantık dışı çözümlerinin yer aldığı olaylar teknolojinin de getirdiği iletişim çılgınlığı ile hiç olmadığı kadar popüler hale geldi. Bir zamanlar tek tük fikirler kitap boyutlarına ulaşıp okuyucular ile buluşurken şimdi haber siteleri, televizyon, internet gibi tüm platformlarda yer alıyor. Sahi ne oluyor?

Komplo teorileri mantık çerçevesinde olduğu sürece elbette mümkün olabilir. En ufak işletmenin bile para kazanmak için kampanya planları var iken devletlerin planlarının olmaması abes kaçacaktır. Fakat durum duyu organlarımız ile kanıtlayacak güçte değilse durum sadece eğlence veya abes ile iştigal olacaktır.

Tarih boyunca çeşitli salgınlarla karşılaşan dünya bunun tanrının gazabı olduğu varsayımı üzerinde durdu. Sonuç istemli veya istemsiz müdahaleler ile devam etmek oldu. Peki ya şimdi? Çağın getirisi ile bunun tanrının gazabı değil de bir takım insanların gazabı olduğunu mu iddia ediyoruz?

İddiaların arkasında somut kanıtlar var ise değerlendirilmeye değer durumlar ortaya çıkabilir. Ya yoksa? İyisi mi biz, yanımıza veba romanını alıp bir tur okuyalım. Sonra sadece düşünelim. Sonra tekrar okuyalım. Bu döngüde böyle sürüp gitsin…

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara