Mantığın Serüveni

MANTIK

Yaşama zorluk ile başlayanlar vardır. Yaşamları o zorlukları aşmakla geçer. Bunu bir alışkanlık haline getirmiş haldedirler. Kimileri ise daha uygun yaşam koşulları sürer. Bu ayrımı yapan kimdir? Böyle olmasını sağlayan? Tanrı mı? Tanrı bizim hangi hayatları yaşayacağımızı mı seçiyor? Peki ya tanrı yoksa? Tanrı yoksa nasıl bir dünyaya geleceğimizi ne belirliyor? Şans? Şu çok bahsedilen şans kelimesine değinelim biraz. Nedir şans? Sebebini açıklayamadığımız olaylara genellikle şans ibaresi yerleştirir. Aynı şeyi tanrıyı kabul edenler de uygulamıştır. Açıklayamadıkları olaylar için Tanrı ibaresini ortaya koymuşlardır. Burada dikkati çeken nokta insanların açıklayamadıkları olayları bir kalıba sokma ihtiyacı duyarlar. Burada akıl devre dışı kalır. Sadece temsili bir kelime yer alır.

Neden böyle bir ihtiyaç duyuyoruz? Her şeye o anın şartları ile kavramamız mümkün olmayabilir. Kavrandığı takdirde bu iki ifade de yerini açıklamaya bırakır. Eski çağlarda yağmur olayını açıklayamayan insanlar bunun Tanrının insanlara kızması sonucu bir ceza olarak ortaya çıktığını varsaymışlardır. Fakat gelişen toplumlar bunun açıklamasını yaparak bu görüşü ortadan kaldırmıştır.

Şans ibaresi de bu şekildedir. Bir takım şeylerin rastgele olarak yaşanıp o olayda meydana gelmesi, olayın sonuçları ortaya konunca gerekli olduğu kanısına varıldığında işlevini yitirir. Artık ortada bir açıklama vardır. Mantık devreye girer.

          MANTIK

Mantık tarih boyunca çoğu düşüncenin baş belası olmuştur. Açıklanamayan olaylara karşı mantık geçici ibareleri reddeder. Akla uygun bir açıklama arar. Bu açıklama belirinceye kadar sabırla bir köşede bekler.

Bu sebeple çoğu düşüncenin açıklamasının yapılma sürecini hızlandırmış yeni olaylara cevap aramayı kendine göre edinmiştir. Bunu sağlamak için çeşitli yollar üretmiş, yeni mantıkçıların olayları özümsemesini daha kolay kılmıştır.

Yaşam önemlidir, açıklanmaya değerdir. Bunu sağlayacak kişilerde her zaman olmaya devam edecektir. Bize düşen mantığı bir kenara atmamaktır.

Yazar Hakkında
Toplam 148 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara