Mimari Psikoloji

Mimarlık Psikolojisi
Çevrenin insanlar üzerindeki etkisini anlamak, davranışlarını etkileyebilecek iş, dinlenme ve yaşam alanlarının tasarım ve yapımını mümkün kılar.
Shivangi Vats
Tasarımcı

Araştırma bulguları, mimarlar ve psikologlar tarafından bina alanlarımızı planlamak için yeni tasarım araçları ve yaklaşımları oluşturmak için giderek yaygınlaşmaktadır. Bu alanlar, davranışımız, sağlığımız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmanın yanı sıra mimari sonuçlara ulaşılabilecek şekilde ortaya konulmalıdır. “Mükemmel” mekan yaratmak imkansız ve subjektiftir. Mükemmel hastane, işyeri veya evi yaratamayacağız, ama en azından en iyisini elde etmeye çalışabiliriz. Bu konuda bilim yardımcı olmak için giderek daha fazla veri ortaya koyuyor.

Bu konuda araştırmalar gitgide artmakta, Mimarlık, psikoloji, Nörobilim gibi disiplinler çağın gereklilikleriyle birlikte çalışmaya başlamıştır.

Gün ışığı analizi

Zaha Hadid’in Galaxy SOHO Pekin Tasarımının, Gün ışığı analizi

Günümüz tasarımcıları, tasarımlarının merkezine insanı yerleştirmektedir.(Tartışma konusudur.) Bunu gerçekten başarabilmek için, tasarımcılar, insanı bilimsel açıdan incelemek zorundadır.

Mimarlardan öğrendiklerimden daha çok şeyi diğer disiplinlerdeki yaratıcı insanlardan öğrendim. Çünkü onlar dünyaya bakmanın bir yolunu bulmuşlar ve bunu çok önemli buluyorum.
Tom Kundig
Tom Kunding
Mimar

Yazar Hakkında
Toplam 162 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara