Takip Edilmesi Gereken Mimarlık Siteleri

Mimari Siteler

Mimarlık ve tasarımı içerisine alan birçok disiplinde araştırma önemli bir adımı kapsamaktadır. Araştırmalar sayesinde misyonumuzun donanımlı olmasını sağlayarak ayağı  yer basan vizyon belirlememiz olanaklı hale gelir. Mimari Araştırma ve Tasarım Araştırmaları yaparken önemli olan araştırma yollarını bilmektir. Ancak bu yol ile işe yarar sonuçlara ulaşabiliriz. Teknolojinin de hakim olduğu bir çağ içerisinde bulunduğumuza göre en önemli araştırma kaynağımız internet ve sanal yollu kaynaklardır. Ütopik Dünya ekibi olarak tasarım araştırmalarını verimli bir şekilde sürdürebilmeniz adına Takip edilmesi gereken mimarlık ve iç mimarlık sitelerini derledik. Tasarım araştırması nasıl yapılır? Gelin hep birlikte düşünelim.

Ulusal Mimarlık Siteleri

Ulusal mimarlık ve iç mimarlık siteleri başlığı altında sizler için en fazla tercih edilen 6 mimarlık sitesini sıraladık. Bu sıralamayı yaparken kriterlerimiz arasında ziyaret edilme sayıları, içerik sayısı, alanına hakimiyet gibi konuları aldık.

1.Arkitera

Arkitera
Arkitera

Türkiye içerisinde Türkçe dilde yayın yapan ve en çok ziyaret edilen Mimarlık Portalıdır. Aktif olarak bilgi edinme amaçlı başvuru kaynağı olarak kullanılır. Hafta içi her gün uluslararası yayınlarda yer alan haberlerin çevirisini yaparak, yayınlar. Yerel haberlerin ise neredeyse ilk ulaştırıldığı kaynaklardan biridir.

Ulusal ve uluslararası etkinlik ve yarışmaların basın bültenleri, tarihleri, katılım koşulları ve yer bilgilerini takipçileri ile paylaşır.

Mimarlık ve tasarım  alanlarında geliştirilen projelerin detaylı bilgileri ile birlikte fotoğraflarını projeler bölümünde yayınlar.

Haftada 1 veya 2 adet yayın yaptıkları mimari disiplin altında söyleşiler yayınlamayı da ihmal etmezler.

Mimari ofislerin çalışma arkadaşları aramak için yayınladıkları ilanlar aynı zamanda arkitera kariyer adı altında yer alır. Birçok mimari ofis, arkitera’nın etki kapasitesini fark ederek kariyer başlığı altında ilanlarını yayınlar.

Profesyonel bir oluşum olduğundan dolayı oldukça verimli bir site tasarımı ve veritabanına ev sahipliği yapıyor.

2.Mimarizm

Mimarizm
Mimarizm

Kurulduğu günden bu yana Yapı Endüstri (YEM) iştirakinin altında yayın hayatını sürdürüyor. Tek kelimelik ve akılda kalıcı bir isme sahip olarak ilk avantajını bu noktada yakalıyor. Çevrim içi site adresine göz gezdirdiğimizde kullanıcının ilgisini ilk çeken şeyin kullanıcı düşünülerek oluşturulmuş bir arayüze sahip olması yer alıyor. Bu sayede oldukça sade ve sanatsal bir tasarım ile kullanıcının ulaşmak istediği bölümü rahatlıkla bulmasına olanak sağlıyor.

Haber, yarışma, etkinlik ve proje paylaşımlarının sürekli olmasının yanında yaratıcı başlıklar altında kaliteli içerikler üretiyor. Çat Kapı başlığı altında mimari ofisleri ziyaret ederek söyleşiler, kentin tozu başlığı altında kent yazıları, karanlık oda başlığı altında oldukça ilgi çekici fotoğraflar eşliğinde yazı üretimini gerçekleştiriyorlar.

3. Mimari Medya

Mimari Medya
Mimari Medya

Mimari Medya yayın hayatına 2011 yılında başlamış bir tasarım blogudur. Aktif olarak mimari ve tasarım haberleri paylaşımları gerçekleştirir. Mimari Medya ekibinin yaptığı araştırmaya göre, yayın hayatının başladığı dönem de öznel yorumlar katarak eleştiri, yorum ve paylaşımlarda bulunduklarını etki alanının genişlemesinin ardından nesnel ve profesyonel bir yazı sistemine dönüş yaptıklarını belirtmişlerdir. Okur sayısının artmasıyla aynı zamanda yazar kadrosunu da genişleten platform başlıkları altına kariyer ilanları, ürün ve hizmet tanıtımlarını da eklemeyi ihmal etmemiştir.

4.Kolokyum

Kolokyum
Kolokyum

Her ne kadar yayın hayatına son verse de her tasarımcı ve mimari disiplin ile meşgul olan bireyin bilmesi gereken bir platformdu. 2009 yılında yayın hayatına başlayarak, 2019 yılında yayın hayatına son vererek 10 yıllık bir geçmişe sahip olan platform, Açık Kaynak Mimari Paylaşımı sloganı ile tanınıyordu.

Uygulaması gerçekleşen mimari projelerin, bizzat müellifleri tarafından eklenerek yayına alınıyordu. 10 yıl içerisinde mimari tasarım alanında ciddi bir veritabanına ev sahipliği yapıyordu. Kurucuları, Evren Başbuğ, Ceyhun Baskın, İnanç Eray’ın da dediği gibi yollarımız yeniden kesişene dek hoşçakalın..

5.Arkiv

Arkiv
Arkiv

Arkitera platformu tarafından ortaya çıkarılan ve kolokyum’un görevini üstlenen bir mimarlık arşividir. Bünyesinde mimari proje paylaşımlarını tüm detayları ile gerçekleştirirken aynı zamanda mimar ve ofis veritabanı bulunuyor. Bu sayede ulusal bazda yer alan mimar ve ofislere ulaşmak oldukça kolaylaşıyor.

6. İç Mimarlık Dergisi

İç Mimarlık Dergisi
İç Mimarlık Dergisi

Resmi çevrim içi sitesinden edinilen bilgiye göre; mimarlık, iç mimarlık ve tasarım konuları altında tüm gelişmeleri kullanıcıları ile paylaşmayı ile haline getirmiş durumda. 260.000 kişiden fazla kişiye sektörel bazda gelişmeleri aktararak, gelişimlerini sağlıyor.

Yayın yaptığı başlıklar arasında, proje, etkinlik, söyleşi ve yarışmalar yer alıyor. Diğer sitelerden farklı olarak bünyesinde Proje Bedeli Hesaplama Aracı bulunuyor. Bu araç ile birlikte yaklaşık olarak proje bedelini kolaylıkla oluşturarak yaklaşık proje değerine ulaşabilirsiniz.


**Yazıda yer almayan Mimarlar Odası, İç Mimarlar Odası gibi meslek odaları da birer başvuru kaynağı niteliğindedir.

Bireylerin meslek odaklarını unutmamaları ve yakından takip etmeleri oldukça yararlı sonuçlar verecektir.

Mimarlar Odası
Mimarlar Odası
İç Mimarlar Odası
İç Mimarlar Odası

8 Aşamada Tasarım Süreci Nasıl İşler? yazımızı okunuz mu?

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara