Mimari Yapı – Çin’de Bir Pazar Tasarımı

Mimari Yapı - Pazar Yeri
Mimari Yapı - Pazar Yeri
Mimari Yapı – Pazar Yeri

Mimari Tasarım

Luo stüdyo Çin’in Puyang şehrinde mevcut da bulunan pazar yerlerinin yıkımı ile birlikte geçici kullanılacak olan bir pazar yeri tasarladı. İşverenin ihtiyaçları doğrultusunda mimari yapı da iki konuya odaklandılar;

  • Kısa İnşaat Süresi
  • Düşük İnşaat Maliyeti

Kısa İnşaat Süresi

Eski pazar yerlerinin yeni kent planları nedeniyle değişikliğe uğramasıyla, halkın alışkanlıklarından vazgeçmemesi için zorunlu bir pazar yerine ihtiyaç duyuluyordu. Toplumların alışkanlıklarını aksatmaları durumunda bir kamuoyu baskı ile karşılaşmaları olasıydı. Bu sebeple çok kısa süre de geçici bir pazar yeri yapılmasına karar verdiler. Yapı kalıcı pazar yerlerinin yapılmasıyla birlikte kaldırılacağı için kullanacakları malzeme geri dönüştürülmeliydi. Bu durumda karşılarına iki malzeme çıkıyordu;

  • Çelik
  • Cam

Yapı strüktürünü çelik malzeme ile inşaa edip kaplamasını cam malzeme ile sağladılar. Çelik strüktürün tavan bölümünü, görmeye alıştığımız, uzay kafes sistemi ile geçerek geniş açıklıklar geçme şansı yakalamayı başardılar. Mimari yapıyı modüler şekilde tasarlayarak birçok açıdan tekrarlanan modüller yaratılmasını sağladı. Yapı inşaatını tamamlamaları 4 (dört) ay sürdü.

Düşük İnşaat Maliyeti

Pazar yeri yapısı geçici süre inşa edildiği noktada bulunacağından dolayı olabildiğince düşük inşaat maliyetine sahip olmalıydı. Bunu sağlamak için hem inşa sürecinin maliyetlerini hem de geri dönüşüm sonucu oluşacak getirisini hesap etmek gerekir. Bu sayede gerçekçi sonuçlara ulaşmak mümkün olur.

Geçici inşa edilen pazar yeri, eski yerine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Güdülen amaç ise insanların yeni tasarlanmış olan pazar yerine hızlıca adapte olup sorun yaşamadan hayatlarını devam ettirmeleri olduğu söylenebilir.

Ana yoldan sonra inşa edilen otopark bölümü ile hem satıcı hem de müşteriler için bir kolaylık sağlanıyor.

Mimari Yapı - Pazar Yeri
Mimari Yapı – Pazar Yeri

Pazar Yeri İç Mimari Tasarımı

Yapı içerisinde sürekli olarak bir insan sirkülasyonu olacağından dolayı iyi bir iç mekan planlaması yapılması olmazsa olmazlar arasında sayılabilir. Bu sebeple ızgara sisteminde satıcı tezgahları ve geniş sirkülasyon alanları tercih edildi. Belirlenmiş olan renk paletlerinin doğru kullanımı ile birlikte kullanıcıların aradıkları ürünü rahatça bulmaları sağlandı.

Her bir satıcı için tasarlanan sistemler yine mimari yapının geneli gibi modüler olarak tasarlandı. İç mekan tasarımında kullanılan satış modülleri ile hem kısa süre de üretim hem de düşük maliyet felsefesi tekrarlanarak üretime geçildi.

İç Mimari Tasarım - Pazar Yeri
İç Mimari Tasarım – Pazar Yeri

Pazar Yeri Satış Modülleri Tasarımı

Pazar yeri iç mekan, satış modülleri uzun ve kare biçiminde tasarlanmasına karar verildi. Bu sayede satışı gerçekleştiren insanlar kendi içerisinde bir iç avlu yoluyla hem depolama alanına hem de kendi özel alanlarına sahip oluyordu. Müşteri sirkülasyonu ise modül çevrelerinde geniş yollar düzenleyerek gerçekleştirildi.

Modüller iki temel malzemeden oluşuyordu;

  • Çelik
  • Ahşap

Çelik malzeme, modüllerin ana strüktür görevini üstlenir iken ahşap malzeme ağırlık olarak tasarıma katkı sağladı.

İç Mimari Tasarımı - Modül Tasarımı
İç Mimari Tasarımı – Modül Tasarımı

Proje Bilgileri

Proje Adı: Shengli pazarının geçici sitesi

Proje Yeri: Çin, Puyang Şehri

Tasarımı Ekibi: LUO Stüdyo

Tasarım Ekibi Yöneticisi: Luo Yujiye

Alan: 2.902 m2

Proje Başlangıç Tarihi: Aralık 2018

Proje Bitiş Tarihi: Nisan 2019

Pazar Yeri Renk Paleti
Pazar Yeri Renk Paleti
İç Mimari Tasarımı - Pazar Yeri
İç Mimari Tasarımı – Pazar Yeri

Bir önceki kırsal ev örneği, keresteli ev mimari yazımızı okudunuz mu?

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara