Afterlife Eleştirisi

*Dikkat! Dizi içeriği hakkında bilgiler içerir.

Ricky Gervais’in yazıp, yönettiği aynı zamanda başrolünde yer aldığı Sonraki Hayat (Afterlife) isimli dizi, Netflix platformunda yer alıyor. Dizinin her bir bölümü 25 ila 30 dakika arasında değişiyor. Yapımının gerçekleştiği ülke ise araçların direksiyon yönünden de anlaşılacağı gibi İngiltere.

AfterLife
AfterLife

Yapımın hikayesine gelecek olursak, eşinin ölümünün ardından Tony (Ricky Gervais) depresif bir dönemden geçmektedir. Her bir bölümün başlangıç dakikalarında verilen eşinin ölmeden önce Tony’ye çektiği küçük video kayıtlarını izleriz. Bu kayıtlar, Tony için hayat adına tek gerçekliktir. Hayatın yaşanan diğer eylemlerine artık pek takılmamakta sadece eleştirmektedir. Bu özelliği çevremizde bir takım insanlarda görmemiz de mümkün. Bu tiplemeyi genellikle dobra olarak nitelemekteyiz. (Dobra: Açık Sözlü –TDK-) Tony’nin sürekli bahsettiği konulardan biri de, intihar fikrine sürekli sıcak baktığıdır. Fakat  bunu bir türlü gerçekleştirememektedir. Bir bahanesi ise tam intihar etmek üzereyken köpeğinin acıkmış olduğunu söylemesidir. (Bir istatistik verisine göre intihar teşebbüslerinin sadece %50’si eyleme dönüşebiliyor.) Bunun açıklamasını da başka bir karakter Tony’e vermektedir: “Hayır Tony. Sen hala yaşamak istiyorsun.”

Çalıştığı yerel gazeteye, bir işletme reklam verir. Gazete ekibi, bu işletmede bir komedi gösterine katılır. Tony’ye sataşan komedyen, ağzının payını alır. Ricky Gervais’in yazdığı bu sahneyi iyi özümsemek gerekir. Kendi de komedyen olan senarist, komedyenlikte her şeyi mübah görmemekte, atıfta bulunmaktadır. Aynı zamanda bu tip diyaloglara maruz kalan kişilerinde daha olumlu olmaları mesajını vermektedir.

Senaristliğini de üstlendiği bu yapımda, Ricky Gervais’in özgün değil de basit bir başrole yer vermesini beklemek gereksiz olacaktı. Tony karakteri yerel bir gazetede çalışmasına rağmen, zeki, insanlara üstten bakan, dobra, bununla birlikte insanlardan bir beklentisi olmayan bir karaktere sahiptir.

Ricky Gervais hakkında yorumda bulunacak olursak, yapımın çoğu yerinde fikirlerini yan karakterler ile Tony’ye sordurarak, cevaplarını vermekte. Bunu 6 bölümlük bir yapımda fazla yapması, dizi kategorisinden mülakat havasına geçmesine sebebiyet veriyor. Farklı görüşlere de hakim olan Ricky’nin, bu görüşleri mesnetli tezler ile karakterler ile izleyiciye aktarması yapımı iyileştiren noktalardan biri olabilirdi.

AfterLife
AfterLife

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara