Robin Day Sandalyeleri

Robin Day Chairs

Dünyaca tanınmış 15 tasarımcı, tasarlanan 675 ikonik sandalyesine kişisel dokunuşlarını ekledi. Her sandalye bir defalık tasarım ve proje için özel olarak üretildi. Bu yardım müzayedesinde toplanan tüm fonlar Robin ve Lucienne Day Vakfı‘na gidecek.

Katılımcı tasarımcılar arasında: Eleanor Pritchard, Donna Wilson, Charlene Mullen, Cristian Zuzunaga, Wallace ve Sewell, Eley Kishimoto, Hannah Waldron, Beatrice Larkin, Catherine MacGruer, Karanlık Oda, Bill Amberg, Dikişli Dikiş, Margo Selby, David Irwin ve Christopher Farr.

Robin Day‘in neden önemli?

Robin Day (1915 – 2010), 20. yüzyılın en çok beğenilen İngiliz mobilya tasarımcılarından biriydi.  Eşi tekstil tasarımcısı Lucienne Day ile birlikte, II. Dünya Savaşı‘ndan sonra İngiliz tasarımını değiştiren yeni bir modern deyime öncülük etti. Robin Day, çağdaş tasarımı daha düşük fiyatla halka arz etmek için kontrplak ve polipropilen gibi yeni malzemeler sunarak savaş sonrası mobilya endüstrisinin şekillenmesine yardımcı oldu. Kaliteli tasarımın insanların yaşam kalitesini artırabileceğine inanıyordu.

Müzayedeye ulaşmak için!

Robin Day Sandalyeleri
Robin Day Sandalyeleri
Robin Day Sandalyeleri
Robin Day Sandalyeleri
Robin Day Sandalyeleri
Robin Day Sandalyeleri
Robin Day Sandalyeleri
Robin Day Sandalyeleri

675 Sandalyesi, 1952

1930’ların mobilyaları ağır ve düşünceli iken, Day’ın savaş sonrası tasarımları ayakları üzerinde hafif ve malzeme, kullanımında ise ekonomikti. İnce kalıplanmış kontrplak, oturaklı sırt kısmı olan bir yemek sandalyesi olan 675 Sandalyesi için minimalist bir çerçeve de benimsendi. Robin Day, tekil eğri bir sıvı şekli oluşturarak, kolçaklı tek kalıplı bir kontrplak sandalye oluşturma zorluğunun üstesinden geldi. Robin ve Lucienne Day Vakfı ile yakın işbirliği içinde Case, orijinal tasarımı tekrar ziyaret etti ve 1952 orijinalinin öğesi ve detayını 2014 sandalyesinde, sadık bir şekilde eski haline getirdi.

“Dava, babamın gerçek 1952 tasarımına çok yakın bir ürün geliştirmek için ekstra bir yol kat  etmeye istekliydi  . Sonuç şaşırtıcı derecede taze ve yetkin; Bir bakış, bunun kuvvetli, zeki ve iyi orantılı olarak gerçek Robin Day 675 tasarımı olduğuna ikna olmak için yeterli  . ”

675 Sandalyesi, 2015 yılında beğenilen Tasarım Guild Mark Ödülüne layık görüldü.

675 Sandalyesi
675 Sandalyesi

Yazar Hakkında
Toplam 148 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara