Tanjun Aydınlatma Koleksiyonu – Japon ve Minimalist

İç Mimarinin bir vazgeçilmesi de mobilyalardır. Küçük parçalar mekan içerisinde toplanarak İç mimariyi destekler. Bir tasarım öğesi olarak bahsedeceğimiz ürün olan Tanjun Aydınlatma Koleksiyonu , Japon kültürü ve minimalist akımı birleştiren bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor.

Leh tasarımcı Tomasz Kudelski ve Japon tasarımcı Kaito Yamada’nın ortaklaşa hazırladığı Tanjun Aydınlatma koleksiyonu kullanıcıların beğenisine geçtiğimiz günlerde sunuldu. Çağdaş ve Minimalist tasarım öğelerini taşımak ile birlikte Japon kültürünün ilham kaynağı olduğu ilk bakışta kolaylıkla anlaşılıyor. Tasarımcılardan birinin Japon olması bu durumu açıklıyor fakat akıllara bir soruyu da getirmeden edemiyor. Japon kültürünü tamamlayacak bir tasarım olması için mi Japon tasarımcı tercih edildi yoksa tasarımcılardan birinin Japon olması, Japon kültürünün esin kaynağı olmasını sağladı?

Tanjun Aydınlatma Koleksiyonu
Tanjun Aydınlatma Koleksiyonu

Aydınlatma tasarımı 2 ana ögeden oluşuyor: Metal ve Ahşap. Tasarım içerisinde metal tipi tek çeşit olmak ile birlikte 2 farklı ahşap seçeneği bulunuyor. Birinci kaplama meşe diğeri ise koyulaştırılmış meşe. Açık tonlara sahip olan meşe doğallığını tamamı ile aktarırken siyah olan meşe ise üretim aşamasında koyulaştırılarak mat bir görüntü elde ediliyor. Ardından metal ile birleşiyor.

Tanjun Aydınlatma Koleksiyonu

Ürün içerisinde yer alan cam ise üfleme yöntemi ile elde edilir. Aynı zamanda üretilen camlar 3 katmanlıdır. Burada tasarımcılar ve üreticiler manuel bir yöntem kullanarak Japon kültürünün bir başka özelliğini daha simgeliyor.

Ürün görsellerinden de anlaşılacağı üzere, aydınlatma koleksiyonu birçok farklı işlevde üretilmiştir. Bunlar kısa sarkıt aydınlatma, duvar tipi aydınlat ve lambader tipi aydınlatma şeklinde sıralanabilir.

Lambader Tipi Tanjun Aydınlatma

Tasarımı ana hatları ile açıkladıktan sonra yorumlamamız gerekirse aydınlatma elemanı iç mekan tasarımı içerisinde gerek renk gerek malzeme sadeliği ile projelere kolaylıkla adapte olacağa benziyor.

Aynı zamanda içerisinde barındırdığı Japon kültürü, minimal tasarımlar arasından kolaylıkla sıyrılmasını sağlıyor.

Proje Bilgisi:

Tasarım Adı: Tanjun Aydınlatma Koleksiyonu

Tasarım Ekibi: Tomasz Kudelski, Kaito Yamada

Yıl: 2020

Diğer Tasarım Yazılarımızı Okudunuz Mu?

Kosta Rika’da Villa Projesi

 DESERT X ALULA 2020 – Suudi Arabistan Ticaret Yolu

 Refik Anadol Mekansal Boyutlara Meydan Okumaya Devam Ediyor!

Yazar Hakkında
Toplam 148 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara