Kosta Rika’da Villa Projesi

Kosta Rika ormanlarının arasında Kosta Rika’da Villa Projesi, mevcut 2 betonarme yapıya ek olarak ahşap platformlar üzerinde 5 modül olarak tasarlandı. Modüllerin tasarımını ise bir Çek tasarım firması olan FormaFatal Stüdyo üstlendi.

Mevcutta yer alan iki betonarme bina kullanıma devam ediyor olsa da alışılmışın dışına çıkan tasarımcılar coğrafyanın da getirisi ile farklı bir yapılaşma yoluna başvuruyor. Bu yapılaşma içerisinde mahaller, her bir modülde ayrı ayrı işlenerek farklı işlevlendirmeye sahip oluyor.

Modüller özel olarak tasarlanmış kumaşların ahşap dikmelere gerdirme yolu kısa sürede inşa edilebiliyor. Kullanılacak ahşapların türü, bulunduğu konum sebebi ile, çevre koşullarından en az etkilenecek şekilde seçiliyor.

Tasarım ekibi, proje içerisinde kullanıcıların eğlenme isteklerini de unutmayarak ana binalardan modüllere uzanan kıvrımlı hatlara sahip bir kaykay yerleştirerek kullanıcıların engebeli arazide farklı bir deneyim yaşamalarını sağlıyor.

Modüllerin arasında ki kot farklı nedeni ile kullanıcı sirkülasyonu ahşap merdivenler ile sağlanıyor.

Kosta Rika'da Villa Projesi
Kosta Rika’da Villa Projesi
Modüler Tasarım
Modüler Tasarım

Yatak odası işlevine sahip modüller genellikle panoramik bir görüş açısına sahip iken diğer işlevdeki modüller nispeten daha dar görüş açılarına sahip şekilde tasarlandı.

Aynı zamanda modüllerde ilk göze çarpan özellik ise yırtık yönlerinin farklı doğrultulara bakıyor olması yer alıyor.

Modüler Tasarım
Modüler Tasarım

Kosta Rika’da Villa Projesi

Açık alanda konaklama tecrübesi sağlayan modüllerde yaşanabilecek böcek müdahalelerine karşı önlem alınarak yatakların etrafına -modül yırtıklarının fazla olması sebebi ile- tül bir kaplama yerleştiriliyor.

Her ne kadar modüller kendi içerisinde özerk olsa da işlev neticesinde alan tanımlamaları da tasarım ekibi tarafından sağlanıyor. Yatak bölümünün etrafı hem kot farklılığı sağlanarak hem de tül kaplama ile kendi içinde ayrışıyor.

Oturma elemanlarının yer aldığı ön kısımda ise zeminde yer alan dairesel halı ile oturma alanı yine farklı bir yol ile sağlanıyor.

Modüllerin çevresinde kendi özel alanı tanımlı olsa da 5 modülün ortak kesişim noktasında ise bir sosyal alan yer alıyor. Bu sosyal alan oldukça basit birkaç mobilya ile basitçe tanımlanarak işlevlendiriliyor.

Diğer Blog yazılarımızı Okudunuz mu?

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara