Mimari Yapı – “The Twist” Bjarke Ingels’in Dönemeci

Mimari Köprü "The Twist"

Mimar Bjarke Ingels ve tasarım ekibi, her zaman yaptıkları gibi, yaratıcı bir işe daha imza attı. Kistefos Doğa Parkında “The Twist” (Dönemeç) adını verdikleri bir köprü tasarladılar. Bjarke Ingels‘i yaratıcı mimari yapı ve çözüm odaklı tasarımları ile tanıyoruz. Okuyucularımıza kısa bir not Bjarke lisans eğitimi boyunca tasarımları hocaları tarafından aşırı ve gereksiz bulundu. Buna rağmen kariyeri boyunca fikirlerinde ve tasarımlarında ısrarcı olan Bjarke, 44 yaşında olmasına rağmen, tasarımları işverenler tarafından kolaylıkla kabul görüyor. Uygulama aşamasında kimi zaman zorluklar ile karşılaşsa da tasarım ekibi kendi çözümlerini yaratıyor.

https://vimeo.com/360835501

Mimari Yapı Tasarımı

Dönemeç Köprüsü, Kuzey Avrupa’nın -alan olarak- en büyük heykel müzesi ve aynı zamanda parkında inşa edildi. Bükümlü tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken köprü aynı zamanda müze işlevini yerine getiriyor. Kullanıcılar büküm aksında yer alan yırtıklar ile panoramik bir görüntü ile baş başa kalıyor. “The Twist” aynı zaman da Bjarke Ingels Architects‘in de Norveç’te ki ilk tasarımı olma özelliğine sahip.

Köprü tasarımı merkezinde ki torklanma ile kullanıcıların sadece köprü işlevine sahip bir mimari yapı ile değil aynı zamanda bükümlü duvarlarında sanat eserleri ile karşılıyor.

Mimari Yapı "The Twist" Görünüşü
Mimari Yapı “The Twist”

Çağdaş Sanat Müzesi

Köprü aynı zamanda çağdaş sanatlar müzesi olmasından dolayı Kasım ayında ilk sergi açılışını gerçekleştirdi. Açılış Sergisinin adı ise hodgkin and creed. Yazı da yer alan video da Bjarke Ingels, yapı ve sergi hakkında ki görüşlerini belirtiyor.

Mimari Köprü "The Twist"
Kistefos Doğa Parkı

Doğa Parkı Kistefos Nerede?

Kistefos Doğa Parkı Oslo’nun 80 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Doğa parkı içerisinde bir müze ve heykelleri barındırıyor. 1996 yılında Norveçli iş adamı tarafından kurulan doğa parkı, Anish Kapoor ve Marc Quinn gibi önde gelen uluslararası sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bjarke Ingels ortaya koyduğu bu köprü de Doğa Parkının sanat yolunu tamamlayarak dış mekan da yer alan sanat eserlerini sürekli bir döngünün parçası olarak deneyimlediğini belirtiyor.

Mimari Yapı"The Twist"
Mimari Yapı “The Twist”
İç Mimari - The Twist
İç Mimari – The Twist

Köprü Yapı Tasarım Fikri!

Bjarke Ingels “The Twist” köprüsünün bir melez olduğunu söylüyor; bir müze, bir köprü ve yaşanabilir bir heykel!

“The Twist” doğa parkı içerisinde ki yolculuğu ayıran nehre bir dost olarak inşa edildi. Bu dostluk aynı zamanda kullanıcıların doğa parkı içerisinde ki gezintisini sekteye uğratmadan daha da canlı bir şekilde sürmesini sağlıyor.

İç Mimari - The Twist
İç Mimari – The Twist

Mimari Yapı Malzemesi “The Twist”

Baumetall ile malzeme firması ile ortaklaşa gerçekleştirilen tasarım, düz alüminyum panellerden oluşuyor. Eğriler yaprakları kıvrılan bir kitabın sayfalarını andıran nitelikte tasarlandı. Köprüye hangi açıdan bakarsanız bakın oluşturulmak istenen eğriyi kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Köprüye yaklaştığınızda ise eğri bölgenin de aslında düz panellerden inşa edildiğini fark edebilirsiniz.

Yapının strüktürü ise çelik kolon ve kirişle ile inşa edildi. Bu sayede köprü çok kısa sürede ve düşünülen fikirde sonuç alınmasını sağladı.

Bjarke sorunu çözerken sanatı unutmuyor!

Mimari Köprü "The Twist"
Tasarımın Eğri Kısmı

Bir başka mimari yazımız olan “Mimari Yapı – Çin’de Bir Pazar Tasarımı” hala okumadınız mı?

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara