Pandemi ile evrilen restoran: Burger King

Pandemi sürecinin de etkisi ile belirli süreler içerisinde kepenk indiren işletmeler, açılış vermeleri ile yeni tasarımlara imza atmaya başladı. Bunun ilk örneği pandemi ile evrilen restoran: Burger King

Covid-19 salgını ile sosyal mesafenin yaşamımıza radikal olarak girmesi ile restoran ve diğer işletmeler bu duruma uygun tasarım arayışları için tasarım ofislerinin kapılarını çalmaya başladı. Mimari projenin ilk örneğini veren yeme-içme zinciri ise Burger King oldu.

Pandemi ile evrilen restoran: Burger King

Her ne kadar birçok işletme, mekan içerisinde sosyal mesafe 1.5 m yazan görselleri zeminlere yapıştırmış olsa da bütüncül tasarım algısında bunu uygulamaya geçiren Burger King, bu tarihten itibaren mevcut şubelerinde de buna uygun tasarım değişikliklerine gideceğini duyurdu.

Duyurulan projeyi incelediğimizde araç içi satışlarda bireyler arası herhangi bir temas olmadan siparişi teslim etmek mümkün olacak. Menü içerisinde herhangi bir değişiklik ise yine sanal ortam üzerinden gerçekleştirilecek.

Bireysel yapılacak siparişlerde ise sosyal mesafenin hakim olduğu ve temasın olmadığı kabinler inşa edilerek salgın dünyasına karşı adım atılmış olunacak.

Pandemi ile evrilen restoran

Aynı zamanda mutfak alanlarını bir hayli genişleten şirket, çalışanların mesai saatleri içerisinde temasına da kota getirmeyi hedefliyor. (Eleştirel yaklaşmak gerekirse, böyle bir çalışma mekanı çalışanların insani özelliklerini yitirmelerine ve henüz mesai saati sonlanmadan enerjisel olarak tükenmelerine sebebiyet verebilir.)

Kullanıcıların yemek alanlarına bakacak olursak, açıklanan resmi verilere göre yeme-içme alanları %60 oranında daralacak. Daralma ile birlikte masa ve sandalyeler arasındaki mesafe de uygun ölçüler oranında korunarak kullanıcı sağlığına dikkat çekilecek.

Covid-19’un Dünya’yı hızla değiştirdiği şu günlerde alışveriş yaparken kurulan iletişim artık olmayacak gibi duruyor. Telefon uygulamaları ve çeşitli ekranlar ile verdiğimiz siparişleri satın alırken belki “Teşekkür ederiz” kelimesini duymayı özleyeceğiz.

Pandemi ile evrilen restoran: Burger King
Pandemi ile evrilen restoran: Burger King

Şöyle durup uzaktan bir bakıldığında görülen o ki pandemi yeme-içme sektörünü sosyal mesafe doğrultusunda değiştirmek ile kalmayacak siparişlerimizi mekanik aletler ile hazırlayıp mekanik aletler ile teslim edecek. Peki insanlar arasındaki etkileşimi nereye koyacağız?

Editör Önerisi: Yapay bir yazının ardından doğallık ile içinizi ısıtmak için Bir Kırsal Ev Örneği, Keresteli Ev içeriğimize göz atmanızı öneririz.

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara