İlacın Anlam Arayışı – Merel Sloother

İlacın Anlam Arayışı

Dünyadan bir başka tasarımcı varoluşsal kaygılarını sürdürerek yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. İlacın Anlam Arayışı konusuna dikkat çeken Merel Sloother

Tasarımın detaylarına geçmeden önce biraz ilaç sektöründen bahsedelim.

Günümüz ekonomik sisteminde ilaç sektörünün payı yadsınamayacak derecede yüksek değere sahip. Daha somut bir örnek vermek gerekirse Johson & Johson şirketinin 2019 pazar değeri yaklaşık 395 milyar dolar seviyesinde.

Bunun ile birlikte yaşanan son pandemi vakalarıyla ilaç piyasası şirketlerinin büyük çoğunluğunda beklenenin çok üzerinde artış meydana geldi. Devam eden yıllarda bu artışın katlanarak süreceği kimi stratejler tarafından öngörülüyor.

Bir yanda bu olaylar yaşanırken İlacın Anlam Arayışına kafa yoran Hollandalı tasarımcı Merel Sloother tarafından önemli bir mesaj taşıyan insecta – pharma projesi hayata geçirildi.

İlacın Anlam Arayışı - Merel Sloother
İlacın Anlam Arayışı – Merel Sloother

insecta – pharma projesinde taksonomi, entomoloji ve farmakolojinin üçlü kombinasyonunu bir araya getiren Merel Sloother yaşam felsefesine farklı bir bakış açısı sunuyor.

Taksonomi: Biyoloji’de sınıflandırma bilimine verilen isim. Canlıların sınıflandırılması ve bu sınıflandırmada kullanılan prensiplerin tamamını kapsamaktadır. Aynı zamanda Taksonomi terimi Grekçe “taksis” ve “nomos” sözcüklerinden türetilmiştir.

Entomoloji: Böcek bilimi, böcekleri inceleyen bilim dalına verilen isim. Uzmanlarına böcek bilimci ya da entomolog adı verilir. Hayvanlar âleminin en kalabalık bölümü olan ve 700.000’i aşkın keşfedilmiş türünün yanı sıra bir o kadar da tanımlanmamış böcek türünü kapsamaktadır.

Farmakoloji: Eczabilimi günümüzdeki anlamıyla canlı organizmasında meydana gelen ilaç etkilerini inceleyen bir bilim dalıdır.

İlacın Anlam Arayışı - Merel Sloother
İlacın Anlam Arayışı – Merel Sloother

İlacın Anlam Arayışı insecta – pharma

Tasarımcı ilaç kutularını farklı böcek türlerinin dış hatlarını (lazer kesim ile) baz alarak keserek merkezine ilacı sabitliyor. Merel Sloother’ın bu duruma açıklaması ise “reçeteli ilaçların toplumdaki prevalans oranını böceklerin evrenselliği ile karşılaştırarak dikkat çekmeyi amaçlıyorum.” oluyor.

Prevelans: Belirli bir nüfusta, belirlenmiş bir zaman dilimi içerisinde, çalışma kapsamında yer alan, bir hastalık(lara) sahip tüm olguların oranıdır.

Sloother projeye 2013 yılında otobiyografik bir araştırma projesi olarak başladı.

insecta – pharma ile slootheer, reçeteli ilaçların yaşamımızın her anında bulunmasını ve vazgeçilmezimiz olmasını tasarımcı kimliği ile nasıl vurgulayacağını düşünür.

İlacın Anlam Arayışı - Merel Sloother
İlacın Anlam Arayışı – Merel Sloother

İlacın Anlam Arayışı - Merel Sloother
İlaç ile tasarım
İlaç ile tasarım
İlaç ile tasarım - Merel Sloother
İlaç ile tasarım
İlaç ile tasarım
İlaç ile tasarım
İlacın Anlam Arayışı - Merel Sloother - Lazer Kesim Aşaması
İlacın Anlam Arayışı – Merel Sloother – Lazer Kesim Aşaması
Merel Sloother

Merel Sloother ilacın anlam arayışını bu şekilde ortaya koyuyor, peki ya biz?

Tasarımcıların uyguladığı tasarım süreçleri için, 8 Aşamada Tasarım Süreci Nasıl İşler?

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara