Bir Kırsal Ev Örneği, Keresteli Ev

Keresteli Ev, Mimari

Mimar Christophe Benichou, kerestelerin içerisine sarılmış bir kırsal ev tasarımı ile son projesini tamamladı. Benichou, tasarım fikrinin bir doğa yürüyüşü sırasında aklına geldiğini belirtiyor; “Doğa da yürüyüş yaparken karşınıza doğal bir duvar çıkıyor. Bu duvarın içerisinde ki yapı da panoramik pencereler vasıtasıyla manzaraya hakim olmanızı mümkün kılıyor.

Mimar ve Tasarımcı Christophe Benichou, panoramik pencereler vasıtası ile belirlediği kadrajı hepimizin görmesini sağlıyor. Öznelliği, nesnelliğe çevirme gayretine dönüştürdüğü bu tasarım da manzaraya farklı bir bakış açısı getiriyor.

Mimar Benichou, yapıyı kerestelerin içerisine saklayarak hem doğal bir yalıtım amacı güttü hem de çevresiyle bütünleşik bir tasarım yoluna gitti. Hafızamızı biraz yokladığımızda kırsal alanda dolaştığımız zaman kerestelerin üst üste yığılarak yakacak enerjisi için hazırlandığı sahneleri hatırlarız. Tasarımın aslında her zaman hafızalarımızda olan, dikkat dahi etmediğimiz, olaylardan meydana geldiğini ortaya çıkarıyor.

Yapı içerisinde, salon, mutfak ve iki kişilik yatak odası barındırıyor. Alanlar arasında kot farkı ayrışma sağlanmış.

Keresteli Ev, Mimari
Keresteli Ev, Mimari
Keresteli Ev, Mimari
Keresteli Ev, Mimari
Keresteli Ev, Mimari
Keresteli Ev, Mimari

Yazar Hakkında
Toplam 147 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara