Sanat Yazıları Serisi: Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek

Rus Avangardı temelinde sanat ve tasarımla geleceği düşlemek; 20.yüzyılın başında, Rusya ve Dünya tarihini belirleyen dönüm noktalarıyla ivme kazanmış ve şekillenmiştir.

Sanat tarihinin en heyecan verici dönemlerinden biri olan bu dönemde sanatı hayatın her alanına yaymayı hedefleyen sanatçılar ve akımlar; resim, mimari, tasarım, edebiyat, film ve tiyatro alanlarındaki zengin üretkenlikleriyle temsil ediliyor. Dönemin akımları kronolojik dizgiyle incelendiğinde bu akımları besleyen siyasi arka planın katmanlarını bu dönemde yaşanan dramatik siyasi değişiklikler ve radikal yeniliklerin zemin sağladığı entelektüel ve artistik gelişmeleri dikkat etmek gerekmektedir.

20.yüzyılın başında yaşanan teknolojik gelişme ve sanayileşmenin coşkusuyla yüzünü bilime dönen ve dünyanın sınırlarını aşarak düşlerini uzaya kadar taşıyan avangard sanatçılar ilerlemeye duydukları inançla eserlerini üretmişlerdir.

Bu yazı serisinde ortaya konacak sanat akımları metinleri geleceğe olan ilerleme inancı temelinde şekillenmiştir.

”Metin kaynağı Sabancı Müzesi’ndeki Rus Avangart sergisindendir. Çarşamba günleri ücretsiz olarak düzenlenen sergide birçok akımından sanat eseri görebilirsiniz.”

Yazar Hakkında
Toplam 36 yazı
Volkan Bartık
Volkan Bartık
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara