İnsan Anatomisinden Esinlenerek Oluşturulan Gökdelenler: Kent Akciğeri

Çin şehirlerinde hava kirliği epeydir devam eden bir problemdir. Yeşil alanların arttırılması fikrine dayanılarak hazırlanmış birçok tasarı, arazi fiyatlarının yüksek maliyetinden dolayı uygulanamamıştır. Devasa şehir fabrikalarından dolayı bitkilerin oksijen üretiminin etkisi ise gün geçtikçe azalmaktadır. Bundan dolayı  böyle bir tehlikenin olduğu senaryoda KENT AKCİĞERİ düşüncesi her bir binaya hava temizleme cihazı sağlamayı hedefliyor. Dışı ve yapısı için esnek bir madde kullanılarak oluşturulan zar şeklindeki membran akciğer gibi genişleyerek yapıların içine doğru temiz hava üfleyecek. Değişken yapısıyla aynı zamanda şehrin manzarası içinde yeni bir görsellik yakalanabilir. Böylece ciğerler, inşaat firmalarının oluşturduğu gri ve katı kurallara dayalı kentleşmiş beton ormanılarından gerçek yeşil ütopyalara dönüşümü sağlayabilir.

Akciğerin mekanizmasını incelediğimizde; yeşil alglerin hücrelerinin yapısından ilham alınarak oluşturulacak çift katmanlı yapı  ŞEHRİN AKCİĞERİ’nin havayı saflaştırması için bina içerisinde iki kat alan oluşturacağa benziyor. Temel prensip akciğerin içindeki alveolar yapı gibidir. Binaya dikey bir orman yapmak için çeşitli bitkiler ayarlanacak. Ana gövde ise geleneksel mimarinin destekleyici yapısından farklı olan gerilim elemanından oluşacak.

KENT AKCİĞERİNİN iç yapısı ana gövde olarak gerilmiş elemanları kullanır ve her bir ciğer havada küre şeklindeki cam ampulleri gibi asılı duracaktır. Şu ana kadar yapılan prototipler meyve bitkileri ve mikrobiyal hücrelerden oluşmaktadır. Ayrıca bileşenin kendisi ise  ilginç mekan kullanımı ve zengin ışık etkisi yaratacağa benziyor.

Yapı teknolojisinin etkisi nedeniyle geleneksel binalar daima bir şekilde hantal kalmaktadır. Buna karşın KENT AKCİĞERİ yeni materyaller ve inşa yöntemlerinin yardımıyla lineer olmayan benzersiz yapılar inşa edilebilir.

Esnek yapının yarattığı alan sayesindeyse, koridorlar ve asansörler gibi geleneksel öğeler; organizasyonun karmaşık gereksinimlerine ihtiyaç duymayacaklar. Böylelikle karmaşık trafik taleplerini karşılamak için binanın yanındaki trafik, gerilmiş yapıyı kullanarak köprüler ve teleferikler aracılığıyla farklı mekanlara bağlanabilecektir.

Nefes alma ihtiyacını karşılamak için KENT AKCİĞERİ projesinde; dış bakım yapısını oluşturan büzülme kabiliyetine sahip esnek membran kullanılacaktır. Peki böyle bir tasarım üretmeye yetecek teknolojiye sahip miyiz? Evet, son yıllarda yüksek mukavemet gücüne sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda sıcaklık ve akım değişikliği ile genişleyip daralabilen bir membran geliştirebildik. Görünen o ki teknolojik ilerlememiz böyle bir tasarıma yetebilecek konumda.

Bu arada elastik membran yapısı kolayca hava erişimini kontrol edebilir. Küresel alan çelik kablo ve net yapı tarafından tutulur. Her ciğer sistemde bağımsız olduğundan farklı bir iç ortam yaratmak mümkündür. Ciğerlerin içersine konulan her küçük cam balon yardımıyla  hayvan ve bitki türlerini ayırabilir ve böylelikle kapalı alanda bağımsız iklim düzenleyici cihaz kullanarak kendi kendine yeterli bir ekosistem oluşturabiliriz.

KENT AKCİĞERİ tasarısının her adımı büyük bir heyecan yaratacağa benziyor. Özellikle katı kurallara dayalı beton ormanında KENT AKCİĞERİ üzerimizdeki baskıyı kıracak bir özgürlük savaşçısı gibi parlayacaktır.

 

Bu metin aşağıdaki mimari dergiden alıntılanmıştır. Herhangi bir intihal durumu yaşanmaması için orjinali metnin sonuna eklenmiştir. Metin hiçbir kar kaygısı güdülmeden tamamiyle bilgilendirme amaçlı çevirilmiştir. Çeviri yapılırken kavrayış dil yöntemine dikkat edilmeye çalışılmıştır. Ancak metnin aslı düşünsel anlamda bir yazı olmaktan öte bilgilendirme amaçlı bir yazı olduğu için akıcı bir dil yakalanamamış olabilir.

City Lung Skyscraper Inspired By Human Anatomy

Yazı İçeriği

Volkan BARTIK     

Yazar Hakkında
Toplam 36 yazı
Volkan
Volkan
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara