Lewis Mumford: The City(1939) Kısa Filminin Işığında Kentleri Anlamlandırma Çabası

El mundo crece en las ciudades
Dünya’da Yaşayan Kentli Nüfus Sayısı ve Oranları

Günümüzde dünya nüfusunun %50’sinden fazlası kentlerde yaşamaktadır. Babilden Antik Yunan’a, Roma’dan Ortaçağ kentlerine, Yeni Dünya koloni kentlerinden Modern Mekanik Dünya’ya kadar geçen bunca zamanda, içinde yaşadığımız kent fenomeninde karşılaştığımız ve gün geçtikçe evrilen problemler içerisinde kadim dünya vatandaşları gibi eriyip gitmekteyiz.Yani aslında Dünya nüfusunun kentsel çevrede yaşayan kesimi kent problemlerini en derinden hisseden kesim olarak karşımızda durmaktadır. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz kent fenomenini anlandırmak ve fark etmek bizler için çok kıymetli.

urban population rate map ile ilgili görsel sonucu
Kent Aglomerasyonlarının Büyüme Oranları ve Kent Nüfusları

Bu belgesel 1939 yılında çekilmiş olup Lewis Mumford’un mekanik ilerlemeci kentleşmelerinin sebep olduğu sorunları gözlemlememiz ve etrafımızda yaşanan benzer durumları fark etmemiz açısından çok kıymetlidir.

Hakikati arayıp düşünen zihinlere..

The City is a pioneering short documentary film from 1939 that contrasts the problems of the contemporary urban environment with the superior social and physical conditions that can be provided in a planned community. It was directed and photographed by Ralph Steiner and Willard Van Dyke based on a treatment by Lewis Mumford based on an outline by Pare Lorentz. Aaron Copland wrote the musical score and Morris Carnovsky provided the narration.

Kent belgeseli; planlanmış toplumda sosyal ve fiziki şartlar ile çağdaş kentsel çevre sorunlarını karşılaştıran kısa belgesel filmlerine öncülük etmiştir. Fotoğraflanma ve yönetmenlik koltuğundaki Ralp Steiner ve Willard Van Dyke; Lewis Mumford’un kent ile ilgili fikirlerine ve film yapımcısı Pare Lorentz’in taslaklarına dayanarak bu kısa filmi çekmişlerdir. Aaron Copland müzikal planlamasını yaparken Morris Carnovsky kısa filmin kurgu kısmını oluşturmuştur.

Volkan BARTIK

Yazar Hakkında
Toplam 36 yazı
Volkan
Volkan
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara