Oyun Alanı Tasarımı: Mavi Renk Dokuma Tünelleri

Oyun Alanı Tasarımı

Oyun alanı tasarımı yapılırken yetişkinleri de unutmamak gerekiyor. Bu yıl düzenlenen Londra tasarım haftasında teknoloji ile bir bütün haline gelmiş olan yetişkinleri gerçek dünyaya geri döndürmek için dokuma iplerini kullanarak bir tasarım gerçekleştirildi.

Gerçeği arayış ile yola çıkan tasarımcılar 3.000 metre uzunluğunda ip kullanarak 11.000 metre kare alan içerisinde oyun alanı tasarladı. Referans noktaları vasıtası ile gerdirilmiş ipler tünellerin sabit kalmasını olanaklı hale getiriyor.

Oyun Alanı Tasarımı Çıkış Noktası

Bilinmezliği dayanak noktası olarak kabul eden tasarımcılar yetişkin bireylerin tekrar dünyanın amacına yönlenmesini sağlamak amacıyla mavi renk de tüp geçitler ve bir o kadar da file biçiminde tasarlayarak ferah bir ortam içerisinde yer almalarını sağlamayı amaçlıyor. Bu sayede tasarımcılar oyun alanı tasarımı yapılırken sadece çocukların değil, yetişkinlerin de düşünülmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Oyun Alanı Tasarımı
Oyun Alanı Tasarımı

Tasarımcıların açıklamalarına göre alanı ziyaret eden misafirler tüp geçitleri deneyimleyerek hem çocukluğuna dönüyor hem de yapay dünyadan uzaklaşıyor. Mavi tüp geçit tasarımı 7 gün içerisinde tamamlandı.

Tasarım gerçekleştirilirken her bireyin boy ve kilosu orantısında esneyen dokuma ipi sayesinde öngörülemeyen tepkime ile karşıya kalınıyor. Bu kararın altında ise tabii felsefe nedenleri yatıyor. Bireylerin yaşam boyu arayışını gerçekleştirdikleri hakikat ile kendi zihinleri ve algıları sonucu vardıkları sonuçlar tasarım içerisinde simüle ediliyor.

Tasarım boyunca dikkat edilmesi gereken konulara öznel bir bakış açısı getirecek olursak; ilk aşamada işlevsiz bir alanın bir anda tamamen özgün bir alana nasıl dönüştürülebileceğini basit çözümler ile anlayabiliyoruz. Bazı görüşlerin aksine iyi tasarım için yüksek kaynağa değil yüksek hayal gücüne ihtiyaç duyarız.

Tasarım sayesinde diğer yandan eğlenceli ortamları sadece çocuklar için değil yetişkinler için de ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyuyor. Eğlenmenin ve dünyaya farklı bir bakış açısı ile keşfetmek sadece belirli yaş grubuna yönelik değil her yaş grubunun ortak noktası olduğu ortaya çıkıyor.

Oyun Alanı Tasarımı
Oyun Alanı Tasarımı

Diğer Tasarım Yazılarımıza Göz Attınız mı?

Yazar Hakkında
Toplam 163 yazı
Ali Cevdet
Ali Cevdet
Yazar, çizer, anlatır. Yaşamının yegane amacı varoluşunu ortaya koymaktır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara